Blog

Prefabrik Ne Demek?

Eğitime ve gelişmeye önem veren Mans Group sektörle ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

Prefabrik Ne Demek?

Köken olarak Türkçe olmayan prefabrik kelimesi, İngilizce’de “parçaları önceden inşa edilen” anlamını taşıyan “prefabricate” ifadesinden dolayı dilimize yerleşmiştir. Kelime anlamını tamamen karşılayan bu kavrama göre prefabrik yapıların parçaları, gerçekten de inşa sürecinden önce fabrika ortamında üretilmektedir.
 
Prefabrik yapıların, betonarme ve diğer yapı türlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliğinin de parçalarının önceden üretilmesi olduğunu iddia edebiliriz. Ancak elbette prefabrik yapıların başka birçok özelliği olduğunu mutlaka vurgulamamız gerekiyor.
 
Prefabrik ne demek sorusuna yanıt vermek için genel bir giriş yaptıktan sonra bu yapıların aslında hayatın pek çok alanında kullanılmakta olduğunu söyleyerek kullanım alanları hakkında da bilgi vermiş olalım.
 
Buna göre ailelerin yaşamak için ihtiyaç duyabileceği her şeyin bir arada sunulduğu konutlar, öğrencilerin eğitim görebildiği okullar, inşaat sürecinde personellerin konaklama ihtiyacını gören yatakhaneler ve yemekhaneler ve hatta sosyal tesisler için prefabrik yapılara başvurabilmek mümkün.
 
Görüldüğü üzere çok sayıda kullanım alanı sunan prefabrik yapılar, sahip olduğu ve oldukça farklılaşan özellikleri ile de göz dolduruyor. O halde dilerseniz artık prefabrik yapıların başlıca özelliklerini değerlendirmeye başlayalım.