Blog

Prefabrik Yapıların Ne Gibi Avantajları Vardır?

Eğitime ve gelişmeye önem veren Mans Group sektörle ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaktadır.

Prefabrik Yapıların Ne Gibi Avantajları Vardır?

Betonarme yapılardan aşina olduğunuz gibi yapı parçalarının inşaat alanında üretilmesi ve inşası, oldukça zahmetli bir süreç olup yüksek maliyetler de gerektirmektedir. Buna benzer şekilde yapının tamamlanıp kullanıma sunulması için yine uzun bir süre gerekir. Fakat prefabrik yapıların parçaları, talep doğrultusunda üretilip inşaat alanına getirildikten sonra birleştirilerek birkaç gün ila birkaç hafta içinde yapının tamamen teslim edilmesine önayak olmaktadır.
 
Prefabrik yapıların parçaları fabrika ortamında imal edildiği için hem süreci pratikleştirmektedir hem de çevreyi diğer yapı türleri gibi kirletmemektedir. Üstelik gürültü kirliliği de söz konusu olmamaktadır.
 
Ek olarak, prefabrik yapılar tamamen kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda üretildiği için önceden planlanabilmekte ve buna göre sipariş edilebilmektedir. Örneğin kalabalık aileler için çift katlı ve daha fazla odalı bir prefabrik ev üretilebilirken küçük aileler için tek katlı bir prefabrik ev üretilebilmektedir.Öte yandan zamanla değişen ihtiyaçlara göre prefabrik yapılara eklemeler de yapılabilmektedir.
 
Üstelik tüm bu işlemlere rağmen prefabrik yapılar, hala diğer yapılardan çok daha ekonomiktir. Ayrıca esnek malzemelerden üretilen prefabrik yapılar, deprem veya farklı bir doğal afet anında daha yüksek oranda güvenlik sağlayabilmektedir.
 
Prefabrik yapılar, görünümleri de isteğinize göre farklılaştırılabilen malzemelere sahiptir. Buna göre çatınızı ve duvar kaplamanızı da çeşitlendirebilme imkanınız bulunuyor. Isı ve ses yalıtımı konusunda ise prefabrik yapıların dayanımlılığı ek malzemelerle artırılabiliyor ve yapıda konfor sağlamak için gerekli her detay rahatlıkla uygulanabiliyor.