Kaldıraç ( Caraskal )

Eviniz hayatınız boyunca en uzun zaman geçirdiğiniz alandır ve biz hayallerinizdeki evi yaratmanız konusunda sizin yanınızda olmak istiyoruz. İhtiyacınız olan bütün inşaat malzemelerine web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kaldıraç ( Caraskal )

Caraskal Nedir?
 
Caraskal, kelime anlamı olarak diferansiyel palanga demektir. Caraskalın yaygın kullanılmasının sebeplerinden biri de kaldırma kuvvetinin kaldırılan yükten daha az olmasıdır. Ancak bu durum fayda sağlamanın yanında bir dezavantajı da beraberinde getirir. Caraskallar yükü kaldırırken kaldırma kuvveti düşük olduğu için daha uzun bir sürede kaldırma işlemini gerçekleştirirler.
 
Caraskal nasıl çalışır? 
 
Caraskallar aynı anda ve birbiriyle aynı yönde hareket eden iki makaranın kancasına bağlanan yükleri, istenilen uzunluktaki yapılara çıkarabilirler. Sonsuz vida ve dişli çark teknolojisi kullanan caraskal sistemlerinde, el zinciri denilen çekme zinciri çekilerek bir çembere bağlı sonsuz vida hareket ettirilir.
 
Sonsuz vida ile birlikte sonsuz dişli de hareket eder. Sonsuz dişli ile bağlantılı zincir, dişlinin birlikte dönmesi ile yük istenilen yüksekliğe kaldırılır ve indirilir. Dişliye bağlı zincirin ucunda ise bir kanca vardır. Bu kancaya istenilen yük bağlanabilir ya da asılabilir.