Planya

Eviniz hayatınız boyunca en uzun zaman geçirdiğiniz alandır ve biz hayallerinizdeki evi yaratmanız konusunda sizin yanınızda olmak istiyoruz. İhtiyacınız olan bütün inşaat malzemelerine web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Planya

Planya Makinası nedir?
 
Kesici bıçaklar ile ahşap ya da ağaçtan talaş denilen parçalar keserek rendeleme yapan, gerekli görüldüğünde cumba ve yüz açma, yüzey açma gibi işlemleri yapmanız için tasarlanmış makinelere planya makinası denilir.
 
Ağaç işleme işleri şerit testere adı verilen makinalardan sonra el aleti olarak kullanılan ikinci makinadır. Büyük şerit testereleride kabaca kesile ağacın bir yüz ve bir cumba rendelenerek kaba düzeltilmesinde planya kullanılır. Bu işlem ayarlanmış ölçüde siper yardımı ile sabitlenerek planya ile düzeltme işi yapılır. Cumba ve rendeleme sonrasında istenilen kalınlığa getirebilmek için tekrar kalınlık makinesine ya da daire testere makinesine geçirilir.
 
Planya makinası çalışma prensibi nedir? 
 
Motor ile oluşan güç kayışlar yardımı ile kesici bıçağa aktarılır. Bıçaklar yatay eksende dönerek uygulama yapılacak kısımdan talaş çıkartarak kesim yapar. Bıçağın çalışma yönünde dönmesinden bu parçaları sabitlenmemesi durumunda fırlaması görülmektedir. Bıçak ön ve arkasında bulunan hareketli tablalar ile talaş kalınlığı ayarlanmaktadır. Bu tablalardan ön tarafta bulunan tabla talaş miktarını, arka tarafta bulunan tabla ile yatay gönye olarak ayarlanmaktadır. Bu makinelerde ilk olarak geniş yüzey rendelenir ve sonrasında geniş yüzey spere yaslanarak dar yüzeey 90 derece dik olarak rendelenir.